آموزش وردپرس

خانه / دانلود / پروژه اعمال پروتکل DHCP در شبیه ساز Cisco Packet Tracer +آموزش

پروژه اعمال پروتکل DHCP در شبیه ساز Cisco Packet Tracer +آموزش

سلام.امروز با برنامه شبیه ساز سیسکو (Cisco Packet Tracer) سرویس گرفتن از سرور DHCP رو کار میکنیم.

طریقه کار به شکل هست که ابتدا تجهیزات مورد نیازمون رو از قبیل سرور،انددیوایزها ( PC یا لپ تاپ ) ، روتر ها و سوئیچ هامون رو طبق معماری که از قبل طراحی کردیم ( به طور مثال طبق شکل ) نصب میکنیم.

بعد این کار ما سه تا کار پیش روی خودمون داریم :

۱ – اینکه اِند دیوایس ها رو کانفیگ کنیم تا به شکل اتومات از سرور DHCP ما IP بگیرن.

۲- اینکه سرویس DHCP رو روی سرور run کنیم و تنظیمات مورد نیازمون رو روش اعمال کنیم.

۳- اینکه با توجه به اینکه دو تا روتر داریم مجبوریم برای استفاده از DHCP در هر دو ساب نت،تنظیماتی رو روشون اعمال کنیم.

قبلش بگم که برای درک این مطلب باید شما بیس اولیه Cisco Packet Tracer رو بلد باشین.

خب بریم سراغ مراحل کار :

بخش اول کارمون که آسونه.وارد بخش تنظیمات اِنددیوایسمون میشیم و از قسمت تنظیمات IP گزینه DHCP رو فعال میکنیم.برای هرچند دستگاهی که داریم مجبوریم این کار رو انجام بدیم.

خب بریم سراغ سرور.میریم قسمت config سرور  و از سرویس هایی که در سمت چپ مشاهده میکنیم DHCP رو انتخاب میکنیم.

وقتی وارد تنظیمات این سرویس شدیم کاری که از اول از همه میکنیم این هستش که سرویس رو ON میکنیم !

قسمت Default Geteway نیاز به توضیح بیشتری داره که بعدا در پست های بعدی مفصلا توضیح میدم.فعلا تا همینجا بسنده میکنم که با توجه به شکل ما باید قسمت آبی رو با قسمت قرمز آشتی بدیم !! محدوده قرمز که در شکل کاملا مشخصه.یعنی شبکه قرمز ما در این منطقه هر چی باشه میبینه ! ولی وقتی ما بخوایم با بیرون و شبکه های دیگه ارتباط داشته باشیم باید یه راه در رو داشته باشیم! Gateway دقیقا همین کار رو برامون انجام میده.پس ما باید قیمت آبی رنگ رو به عنوان گیت وی محدوده قرمز رنگمون استفاده کنیم تا وقتی خواست از شبکه بغلی استفاده کنه ( که سرور ما هم اونجاس ) از این نقطه استفاده کنه.

getway

در قسمت start ip address آی پی که دوس داریم از اونجا شروع بشه رو وارد میکنیم و add رو میزنیم.چون ما دوتا شبکه داریم پس باید دوتا آدرس پول با دو تا رنج متفاوت داشته باشیم.پس یک نام جدید میدیم start ip address با رنج متفاوت میدیم و add میکنیم.این قسمت تنظیمات دیگه ای هم داره که فعلا باهاش کاری نداریم.

خب میریم سراغ روترهامون. مبحث کانفیگ روترها یک بحث کاملا مفصلی هست که در اینجا نمیگنجه.اگه خدا بخواد بعدا به صورت کامل و جامع و تصویری توضیح خواهم داد.

برای ارتباط بین دو روتر ما باید IP با رنجی یکسان به اینترفیس هایی که به دو تا روتر وصله ( اینترفیس های قسمت زرد ) بدیم.مثلا ما به شبکه قرمز به این رنج IP دادیم : ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۰ به شبکه آبی به این شکل :۱۰٫۰٫۰٫۰

router

به اینترفیس هایی که در قسمت های آبی و قرمز هستند از رنج های خود شبکه IP خواهیم داد.مثلا اینترفیس شبکه آبی : ۱۰٫۰٫۰٫۱ و اینترفیس قرمز : ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱

برای اینترفیس های قسمت زرد باید رنج متفاوتی بدیم تا از دو تا شبکه ای که داریم مستقل باشه.مثلا برای یکیش ۱۵٫۰٫۰٫۱ و اون یکی ۱۵٫۰٫۰٫۲

نکته مهم : چون سرویس DHCP به صورت برودکست از سمت کلاینت ارسال میشه و روتر هم اجازه عبور برود کست رو نمیده. در اینجا ما باید در اینترفیس سمت کلاینت های روتر (قسمت قرمز ) این دستور رو ست کنیم : ip helper-address 1.1.1.1 (به جای ۱٫۱٫۱٫۱ آی پی سرور ست میشه ) این دستور به روتر میگه که درخواست های برودکستی که از این شبکه میشه رد کن و مستقیما به این IP ارسال کن.

خب امیدوارم این آموزش براتون مفید بوده باشه.در ادامه فایل pkt کامل این آموزش رو در نرم افزار Cisco Packet Tracer براتون برای خرید و دانلود آماده کردم که در صورت نیاز میتونین خریداری کنین.

 

 

 

برای انجام پروژه در شبیه ساز Cisco Packet Tracer میتونین با ما در تماس باشین

اگر مشکلی داشتید در قسمت کامنت ها مطرح کنین تا بررسی بشه.

شاد و سربلند باشید.

درباره ی مـــیـثـم

میثم قهرمانی
میثم هستم .علاقه زیادی به شبکه دارم ... امیدوارم از تکتا پروجکت لذت ببرید !

همچنین ببینید

پروژه مدیریت رستوران

پروژه مدیریت رستوران از محیط ۲۰۱۲ Microsoft Visual Studio برای پیاده سازی پروژه استفاده شده …