آموزش وردپرس
خانه / برنامه نویسی / متلب / الگوریتم DFS در متلب به همراه فایل توضیحات

الگوریتم DFS در متلب به همراه فایل توضیحات

جستجوی اول عمق

در نظریه گراف، جستجوی عمق اول (Depth-first Search یا به اختصارDFS ) یک الگوریتم پیمایش گراف است که برای پیمایش یا جستجوی یک درخت یا یک گراف به کار میرود.

چگونه کار میکند؟

الگوریتم از ریشه شروع میکند (در گرافها و یا درختهای بدون ریشه راس دلخواهی به عنوان ریشه انتخاب میشود) و در هر مرحله همسایه های رأس جاری را از طریق یالهای خروجی رأس جاری به ترتیب بررسی کرده و به محض روبهرو شدن با همسایهای که قبلاً دیده نشده باشد، به صورت بازگشتی برای آن رأس به عنوان رأس جاری اجرا میشود. در صورتی که همه همسایه ها قبلاً دیده شده باشند، الگوریتم عقبگرد میکند و اجرای الگوریتم برای رأسی که از آن به رأس جاری رسیدهایم، ادامه مییابد. به عبارتی الگوریتم تا آنجا که ممکن است، به عمق بیشتر و بیشتر میرود و در مواجهه با بن بست، عقبگرد میکند. این فرایند تا زمانی که همه ی رأسهای قابل دستیابی از ریشه دیده شوند ادامه مییابد.

در ادامه قصد داریم برنامهای بنویسیم که گراف روبرو را به روش DFS پیمایش کند و ترتیب رؤیت گرهها را در خروجی چاپ نماید (فرزندان یک گره به ترتیب حروف الفبا رؤیت شوند)

3

فرض میکنیم که جستجو از گره C که ما شماره آنرا ۲ در نظر گرفتهایم شروع شده است ولی برنامه این قابلیت را دارد که با تغییر این عدد، بتوانیم از هر گره دلخواه دیگری نیز شروع کنیم.

فایل توضیحات شامل آشنایی با الگوریتم و توضیحات خط به خط برنامه

 

 

درباره ی مـــیـثـم

میثم قهرمانی هستم دانشجوی کارشناسی نرم افزار کامپیوتر دانشگاه فنی و حرفه ای تبریز . علاقه زیادی به شبکه دارم ... امیدوارم از تکتا پروجکت لذت ببرید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آفتاب سرگرمی ایرانیان